Names and Notables | Mankato News

40 Square

At its January board meeting, the 40 Square Cooperative Solutions board of directors elected Springfield farmer Cole Trebesch to preside as chair.

New Ulm farmer Steve Hoffman was named vice chair and Dick Nesvold, of Sleepy Eye, has been re-elected to serve as secretary/treasurer.

Trebesch, who replaces Robby Gieseke, previously served as vice chair.

In one of his first duties as chair, Trebesch joined 40 Square Executive Director Char Vrieze at Minnesota Ag Expo in Mankato, where the two met with Gov. Tim Walz to advocate expanding affordable health care options in the state.

DAV Chapter 10

Mankato Disabled American Veterans Chapter 10 recently presented its highest award to Butch Whitehead.

Whitehead has served as a national commander and department adjutant. He received the honor Jan. 11 during a chapter meeting at Mankato.

Children’s Museum

The Children’s Museum of Southern Minnesota recently announced five new members of its board of directors. The CMSM directors span sectors including business, education, finance, government, health care, legal and nonprofit sectors.

New directors include Mat Greiner, executive director of Twin Rivers Council for the Arts; Mohamed Ibrahim, internal lead consultant, Wellshare International; DQ Spencer, assistant professor at Minnesota State University’s College of Business; Tara Torseth, CPA and partner, Abdo Eick & Meyers.

In addition, Minnesota Poet Laureate and MSU professor Gwen Westerman was seated on the board mid-term in 2021.

UW-Eau Claire

The University of Wisconsin-Eau Claire awarded 1,462 degrees in May.

Area graduates are:

Blue Earth — Christopher Sanders, bachelor of science, nursing.

Le Sueur — Allison Schwarz, BS, psychology.

Mankato — Mitchell Bohrer, bachelor of business administration, management; Anna Egli, BBA, accounting.

Waseca — Olivea Boyer, BS, social work; Jenna Butterfield, BA, health care administration; Jack Johnson, bachelor of arts; Jocelyn Larrabee, BS, special education; Breanna Lewis, BBA, economics; Avery Osweiler, BAs, integrated strategic communication.

University of Colorado-Boulder

Alyssa Compton, of Kasota, has graduated from the University of Colorado-Boulder as a member of the Class of 2021. Compton earned a bachelor of arts degree in ecology and evolutionary biology.

UW-Oshkosh

The University of Wisconsin-Oshkosh 147th spring commencement ceremonies were May 15 for students graduating from its campuses at Fond du Lac, Fox Cities and Oshkosh.

Area graduates are:

Mankato — Andrew Dodd, educational leadership and policy.

New Ulm — Molly Hennig, music: vocal performance, music industry-business-audio production)

UW-La Crosse

Area residents were among students named to the spring semester dean’s list at the University of Wisconsin-La Crosse.  Qualification for the dean’s list is limited to students who earned not less than a 3.5 semester grade-point average and carried a minimum of 12 credits.

Students on the list from this area include:

Cleveland — Jenna Zimmerman.

Good Thunder — Liz Nachreiner.

Janesville — Abby Nicolai.

Madison Lake — Jorgi Peterson, Ellie Wilde.

Mankato — Autumn Boik, Abby Conn, Gabby Hill-Sanow, Abby Leasman, Alex Turner, Gabrielle Vetter, Madeline Wilcox, Anne Wood, Shaya Zabel.

New Richland — Olivia Christopherson.

New Ulm — Hayleigh Hazen, Rachel Hohensee, Haley Messenger.

North Mankato — Lexie Blaschko, Shannon Doyle, Benjamin Ellingworth, Alexandra Huiras, Kayde McMannis, Katy Robbins, Cullen Schull, Emily Veroeven.

St. Peter — Brielle Bushaw, Noah Gassman, Alex Gault, Kiki Krueger, Adam McCabe, Reese Portugue, Brooklyn Swenson, Kendall Wenner, Lily Werner.

Sleepy Eye — Danielle Weiss.

Waseca — Stella Ewert, Emily Hildebrandt, Emily Rux, Dayna Swancutt.

Palmer College

of Chiropractic

Maxamillion Mettler, of North Mankato, was named to the spring trimester dean’s list at Palmer College of Chiropractic’s main campus in Davenport, Iowa.

U of M-Twin Cities

Area residents have been named to the 2021 spring semester dean’s list at the University of Minnesota-Twin Cities.

To qualify for the dean’s list, a student must complete 12 or more letter-graded credits while attaining a 3.66 or higher grade-point average.

The area students are:

Blue Earth — Justin Kennedy, Alyssa Ripley.

Cleveland — William Wencl.

Eagle Lake — Christopher Danner.

Easton — Callie Stevermer.

Garden City — Brooke Pahl.

Kasota — Whitny Fowlds.

Lake Crystal — Aiden Begnaud.

Le Center — Mariah Fournier.

Madison Lake — Chase Fingerson, Alex Prochaska.

Mankato — Farah Alkurdy, Claire Attarian, Jameson Auger, Briann Banwart, Haley Birkholz, Aaron Brennan, Jamie Carpenter, CaleyAnn Clobes, Nora Coughlan, Jennifer Dauer, Luke Drummer, Peyton Duncan, Trey Feuerhelm, Katelyn Flatgard, Cameron Grund, Noah Haefner, Jenna Helget, Abigail Miller, Jared Miller, Abigail Pleiss, Madison Plemens-Schunk, Kiara Riehl, Matthew Salzle, Corey Schneider, Marissa Starkey, Olivia Starkey, Cole Theobald, Hannah Weng, Madelyn Wolf.

New Richland — Margueritte Maloney; Autumn Ress.

New Ulm — Samantha Guldan, Jacob Hanson, Heidi Hoffman, Emma Maudal, Rebecca Schwarz, Elise Webb.

Nicollet — Anna Holmin, Joshua Koser.

North Mankato — Alexander Backman, Mason Balster, Bailey Brandel, Samuel Cesafsky, James Dahlvang, Grace Dehen, Amber Frederick, Gretta Goertzen, Lucas Guo, Kevin Krahmer, Tory Lindblom, Wylie McMichael, Alanna Pohlman, Jordan Schmitt, Jacqueline Vollmer.

Pemberton — Matthew Strobel.

St. James — Parker Jones, Brianna Sanders.

St. Peter — Maansi Bhakta, Bennett Combs, Rebecca Johnson, Marlen Ramirez, Nicholas Seitzer, Evan Skinner, Rafat Solaiman.

Sleepy Eye — Kelsie Domeier, Alexa Weiss.

Springfield — Kaylie Windschitl.

Waseca — Chloe Armendariz, Jessalyn Dvorak, Ian Knoll, Blake Wendland.

Wells — Danica Via Holmseth, Logan Stenzel.

Winnebago — Madison Oelke.



Source

Similar Posts